Як, коли і чим обробити виноград від хвороб і шкідників

09.10.2020

Щільна структура виноградних кущів сприяє швидкому поширенню як паразитів, так і захворювань, тому більшість любителів виноградників усвідомлюють необхідність регулярної обробки як фунгіцидами, так і інсектицидами.

 

Система обробки повинна бути продумана до дрібниць, щоб в момент дозрівання винограду ви могли їм безпечно ласувати.

 

Проблеми можуть становити такі грибкові захворювання:

 

 

1. антракноз (вражає листя, пагони і плоди, дуже швидко розмножується, так як за сезон дає до 30 поколінь спор, зберігаючих життєздатність до 5 років);

 

2. несправжня борошниста роса (мілдью);

3. борошниста роса (оїдіум);

4. сіра гниль;

5. чорна плямистість.

 

Небезпека багатьох захворювань - в поступовому розвитку. Спочатку рослина знижує врожайність, а потім, якщо не вжити вчасно рішучих дій виноград може навіть загинути. Багато препаратів від грибкових захворювань також згубні, якщо їх застосовувати не вчасно або в неправильній концентрації.

Серед комах небезпеку для винограду представляють кілька видів кліщів, попелиці філоксера, листовійки, комахи з сімейства щитівок, трипси, оси, виноградний комар та інші. Значна кількість комах-шкідників помітні в дорослому віці, а основний збиток завдають личинки, гусениці, що з'являються з щедро відкладених самками яєць.

Які чинники впливають на вибір препаратів для обробки?

Перший фактор, який потрібно враховувати - чим хворіли кущі винограду в минулому році і які шкідники на них розмножувалися. Зрозуміло, є хвороби, спори яких зберігаються в землі кілька років, тому якщо минулий рік виноградник був в ідеальному стані, це не означає, що він буде таким же в новому році. Але якщо виноград хворів, він потребує обов'язкової обробці.

Другий - погодні умови. Наприклад, спекотна погода може спровокувати розвиток оїдіуму, а дощова - мілдью.

Нарешті, потрібно враховувати стан винограду в даний момент - якщо з'явилися будь-які хвороби та шкідники, не варто відкладати в довгий ящик обробку.

 

Конкретний вибір препарату залежить не тільки від грибкової інфекції, але і від стадії розвитку рослин. Наприклад, для рослин, у яких не розкрилися бруньки, ефективним фунгіцидом буде залізний купорос, але його не застосовують, якщо з'явилися листя - речовина стане причиною опіків. У період до і після цвітіння вживають такі фунгіциди, як Тіовіт Джет або Топаз.

Важливо також враховувати, коли і чим обробляли рослину попередній раз. Наприклад, застосування фунгіцидів на маслянистій основі дозволяє максимально ефективно захищати рослини від захворювань. Але нанесення на рослину інсектициду системної дії буде неефективним, оскільки він не зможе вбратися крізь маслянисту плівку в листя.

Вибираючи інсектициди, доводиться вибирати між препаратами контактної та системної дії. Контактні отрути дуже швидко впливають на поголів'я шкідників - кожне комаха, на яке потрапили отрути контактної дії, загине, але ті, на які отрути не потрапили, зможуть жити далі.

Плюс таких отрут - вони не вбираються рослиною, тому не вплинуть на якість врожаю, збирати ягоди, мити їх і вживати в їжу можна буде досить швидко після обробки. До мінусів отрут контактної дії відноситься також тотальне вплив на комах. Так, вони знищують і кліщів, які живляться соком рослин, і тих, які є хижаками, тому знищують інших комах.

Отрута системної дії вбирається рослинами і присутня в їх плодах, тому потрібно до збору врожаю почекати період розпаду отруйних речовин. Ці отрути довше зберігають ефективність.

Чи можна комбінувати препарати?

Препарати для зовнішньої обробки можна комбінувати. Таким чином, можна приготувати суміші, ефективні для лікування декількох захворювань одночасно, але потрібно поєднувати тільки ті препарати, які не знижують ефективність один одного і підходять для лікування рослин в певній фазі розвитку.

При цьому кількість води подвоювати або вчиняти не можна. Наприклад, якщо в баковій суміші присутній дві дози препарату, кожна з яких повинна бути розлучена в 10 літрах води, то обидва фунгіциду додають в одну ємність з 10 літрами води.

Стандартна схема обробки винограду

Обробляючи виноград, особливо пізньої осені та ранньою весною, потрібно нанести інсектициди і фунгіциди не тільки на лозу, а й на грунт в пристовбуровому колі. Часте розпушування цієї зони покращує доступ до коріння повітря і вологи, але це ж стає причиною, по якій тут із задоволенням зимують всілякі шкідники.

Навесні, знявши утеплення, виноградну - лозу обрізають, формуючи правильний кущ. Стару кору, яка лущиться, зняти, листя, лозу і інші рослинні відходи прибрати з виноградника.

Перший етап повинен бути проведений до початку розкриття бруньок - обробка залізним або мідним купоросом в пропорції 300-500 грамів на 10 літрів води. Мідний купорос навесні краще, тому що не стримує розвиток бруньок.

Фаза відкриття нирок збігається з пробудженням перших шкідників, тому в цей час рослини обробляють розчином Актеллік. Особливо актуально це, якщо в минулому році рослини страждали від шкідників.

Перед цвітінням рослини обробляють препаратами в залежності від стану куща - сіровмісткими (наприклад, колоїдної сіркою, препаратом Скутер) від оїдіуму або мідьовмістким від мілдью. Ці препарати мають також акарицидний вплив.

Якщо рослини страждають від несправжньої борошнистої роси або чорної плямистості, застосовуйте Цілитель в пропорції 25 грамів на 5 літрів води.

Можна одночасно обробити інсектицидом системної дії Бі-58 (додати його в бакову суміш).

Перед цвітінням рекомендується застосувати такий комплекс: Ридоміл Голд, Актеллік, Топаз, повторити обробку цим же комплексом бажано в момент, коли ягоди досягнуть розміру гороху.

У момент досягнення зрілості до ягодам починають прилітати (іноді у великій кількості) бджьоли, які шукають солодковмісті продукти. Немає сенсу обробляти виноград - слід розоряти осині гнізда і обробляти їх простими і ефективними отрутами. Самі рослини в цей час можна вкривати захисною сіткою.

Після збирання врожаю перед тим, як утеплити виноград на зиму, лозу потрібно обробити залізним купоросом, а також розмістити поруч з нею отрути для гризунів.

Запобіжні заходи

Всі обробки потрібно проводити в захисних костюмах і дотримуватися термінів, коли препарати будуть зберігати токсичність.

Деякі сайти рекомендують застосовувати в виноградниках препарат Актара, який дійсно дуже ефективний. Однак слід пам'ятати, що це інсектицид системної дії, рослина вбирає його, а період розпаду речовин досить тривалий. Тому ми пропонуємо використовувати тільки ті речовини, які розроблені спеціально для ягідників і виноградників.

Коментарі

Не знайдено дописів

Написати відгук